Menu mitre10cup.co.nz

News

Preview: Mitre 10 Cup Semifinals

Getty Images

Friday, October 18, 2019    allblacks.com    Getty Images

In the Premiership, defending champions Auckland snuck into the playoffs in fourth spot but face a huge challenge against unbeaten Tasman in Nelson. While the Tasman Mako will head into that one as clear favourites, the other semifinal is harder to pick with second-placed Wellington hosting third-placed Canterbury at Westpac Stadium.

In the Championship, Bay of Plenty and Hawke’s Bay have been strong throughout the season and host semifinals against Manawatu and Otago respectively.

PREMIERSHIP:


Semifinal 1: Tasman v Auckland

Saturday 19 October, 2.05pm, Trafalgar Park, Nelson. TICKETS.
Last time: Tasman 40, Auckland 0 in Nelson (7/9/19)
Referee: James Doleman

Reigning champions Auckland have a mountain to climb if they are to defend their title next week. They face a red-hot Tasman side who have won 10 straight matches in 2019 and kept Auckland scoreless in their last encounter. The Mako have never won a title before but will not want to look too far ahead when they take on an Auckland side who know how to win knock out footy.

TEAMS

Auckland:
1: Alex Hodgman 2: Leni Apisai 3: Marcel Renata 4: Jamie Lane 5: Scott Scrafton 6: Dalton Papalii 7: Adrian Choat 8: Waimana Riedlinger-Kapa 9: Jonathan Ruru 10: Harry Plummer 11: Salesi Rayasi 12: TJ Faiane 13: Tumua Manu 14: Caleb Clarke 15: Jordan Trainor
Reserves: Robbie Abel, Jarred Adams, Marco Fepulea’I, Lyndon Dunshea, Akira Ioane, Danny Tusitala, Daniel Kirkpatrick, AJ Lam

Tasman: 1: Tim Perry 2: Andrew Makalio 3: Tyrel Lomax 4: Quinten Strange 5: Pari Pari Parkinson 6: Ethan Blackadder 7: Sione Havili 8: Liam Squire 9: Finlay Christie 10: Mitch Hunt 11: Leicester Faingaanuku 12: Alex Nankivell 13: Levi Aumua 14: Will Jordan 15: David Havili
Reserves: Hugh Roach, Wyatt Crockett, Isaac Salmon, Te Ahiwaru Cirikdaveta, Jordan Taufua, Uchida Keisuke, Tim O’Malley, Fetuli Paea
Semifinal 2: Wellington v Canterbury

Saturday 19 October, 7.35pm, Westpac Stadium, Wellington. TICKETS.
Last time: Wellington 23, Canterbury 22 in Wellington (23/8/19)
Referee: Glen Jackson

It’s one of the classic rivalries in New Zealand provincial rugby and is only magnified with a place in the Premiership final on the line.

TEAMS

Wellington:
 1: Xavier Numia 2: Asafo Aumua 3: Alex Fidow 4: Vaea Fifita 5: James Blackwell 6: Mateaki Kafatolu 7: Du’Plessis Kirifi 8: Teariki Ben-Nicholas 9: Kemara Hauiti-Parapara 10: Jackson Garden-Bachop 11: Ben Lam 12: Vince Aso 13: Billy Proctor 14: Wes Goosen 15: Trent Renata
Reserves: James O’Reilly, Sitiveni Paongo, Sef Fagase, Naitoa Ah Kuoi, Josh Furno, Connor Collins, Peter Umaga-Jensen, Connor Garden-Bachop

Canterbury:
1: Daniel Lienert-Brown 2: Shilo Klein 3: Owen Franks 4: Luke Romano 5: Mitchell Dunshea 6: Reed Prinsep 7: Billy Harmon 8: Luke Whitelock 9: Mitchell Drummond 10: Brett Cameron 11: Sam Gilbert 12: Inga Finau 13: Braydon Ennor 14: Dallas McLeod 15: Josh McKay
Reserves: Nic Souchon, Harrison Courtney, Siate Tokolahi, Whetukamokamo Douglas, Tom Christie, Ere Enari, Fergus Burke, Rameka Poihipi
CHAMPIONSHIP

Semifinal 1: Bay of Plenty v Manawatu
Friday 18 October, 7.35pm, Rotorua International Stadium. FREE ENTRY.
Last time: Bay of Plenty 46, Manawatu 10 in Rotorua (27/9/19)
Referee: Richard Kelly

TEAMS

Manawatu:
1: Fraser Armstrong 2: Sam Stewart 3: Sione Asi 4: Fraser Stone 5: Liam Mitchell 6: Nick Crosswell 7: Johnny Galloway 8: Brayden Iose 9: Jamie Booth 10: Otere Black 11: Ben Werthmuller 12: James Tofa 13: Josiah Maraku 14: Te Rangatira Waitokia 15: Sam Malcolm
Reserves: Nick Grogan, Fa’alelei Sione, Paulo Leleisiuao, Sione Tuipulotu, Rhys Pedersen, Atutahi Henare, Stewart Cruden, Hamish Northcott

Bay of Plenty:
1: Aidan Ross 2: Nathan Vella 3: Ross Geldenhuys 4: Baden Wardlaw 5: Alex Ainley 6: Tom Franklin 7: Mitchell Karpik 8: Hoani Matenga 9: Richard Judd 10: Dan Hollinshead 11: Joseva Ravouvou 12: Chase Tiatia 13: Mathew Skipwith-Garland 14: Fa’asiu Fuatai 15: Emoni Narawa
Reserves: Kurt Eklund, Chris Eves, Jeff Thwaites, Aaron Carroll, Hugh Blake, Leroy Carter, Jason Robertson, Collier Pryor
Semifinal 2: Hawke’s Bay v Otago

Saturday 19 October, 4.35pm McLean Park, Napier. TICKETS.
Last time: Hawke’s Bay 29, Otago 21 in Napier (22/8/19)
Referee: Angus Mabey

TEAMS

Hawke’s Bay:
1: Pouri Rakete-Stones 2: Ash Dixon 3: Ben May 4: Michael Allardice 5: Tom Parsons 6: Marino Mikaele-Tu’u, 7: Brendon O’Connor 8: Gareth Evans 9: Folau Fakatava 10: Lincoln McClutchie 11: Mason Emerson 12: Stacey Ili 13: Neria Fomai 14: Caleb Makene 15: Tiaan Falcon
Reserves: Kianu Kereru-Symes, Jason Long, Joel Hintz , Isaia Walker-Leaware, Josh Kaifa, Devan Flanders, Ollie Sapsford, Jonah Lowe

Otago: 1: Aki Seiuli 2: Steven Misa 3: Hisa Sasagi 4: Sione Misiloi 5: Josh Dickson 6: Adam Thomson 7: Slade McDowall 8: Dylan Nel 9: Rowan Gouws 10: Vilimoni Koroi 11: Jona Nareki 12: Josh Ioane 13: Aleki Morris-Lome 14: Henry Purdy 15: Michael Collins
Reserves: Sekonaia Pole, George Bower, Saula Ma’u, Josh Hill, Mika Mafi, Connor McLeod, Taylor Haugh, Matt Whanga