Menu mitre10cup.co.nz

News

Round five: Preview and team lists

Getty Images

Wednesday, September 4, 2019    allblacks.com    Getty Images

Check out all the key information and team lists for round four and click HERE for all results.

Manawatu v Northland

Thursday 5 September, 7.35pm, Palmerston North. TICKETS
Played: 33 (1952-2018)
Won: Manawatu 13, Northland 18, drawn 2.
Last match: Northland 49 Manawatu 19 at Whangarei 14/9/2018
Referee: Glen Jackson

Northland and Manawatu both sit outside the top four in the Championship but have the chance to move into the finals mix with a victory in Palmerston North. Ngani Laumape will also have a point to prove after missing out on selection for the All Blacks Rugby World Cup squad.

TEAMS

Manawatu: 1: Sione Fa'alelei 2: Sam Stewart 3: Samuela Tawake 4: Fraser Stone 5: Liam Mitchell 6: Nick Crosswell 7: Johnny Galloway 8: Brayden Iose 9: Jamie Booth 10: Otere Black 11: Adam Boult 12: Ngani Laumape 13: Hamish Northcott 14: Andre Taylor 15: Sam Malcolm
Reserves: Nick Grogan, Sione Asi, Paulo Leleisiuao, Tom Hughes, Sione Tuipulotu, Griffin Culver, Robert Thompson, Te Rangatira Waitokia

Northland: 1: Ross Wright 2: Paddy Jo Atkins 3: Corey Te Whata-Colley 4: Sam Caird 5: Josh Goodhue 6: Sam McNamara 7: Aorangi Stokes 8: Jaycob Matiu 9: Sam Nock 10: Jack Debreczeni 11: Pisi Leilua 12: Tua Tamati 13: Matt Johnson 14: Jordan Hyland 15: Scott Gregory
Reserves: NickHyde, Isileli Tu'ungafasi, Jack Straker, Temo Mayanavanua, Jarod Byrnes, Harrison Levien, Tom Smith, Blake Hohaia

Hawke’s Bay v Southland

Friday 6 September, 5.45pm, Napier. TICKETS.
Played: 55 (1902-2018)
Won: Hawke’s Bay 25, Southland 28, drawn 2.
Last match: Hawke’s Bay 31, Southland 10 at Invercargill 19/8/2018
Referee: Rebecca Mahoney

It’s fair to say that Southland hit rock bottom against Canterbury last week. They head to Napier with knowing up is the only way they can go from that performance. This game is also notable as Rebecca Mahoney will become the first female to ever referee a Mitre 10 Cup game.

TEAMS:
Hawke’s Bay: 1: Pouri Rakete-Stones 2: Ash Dixon 3: Namatahi Waa 4: Isaia Walker-Leawere 5: Michael Allardice 6: Devan Flanders 7: Michael Kaifa 8: Gareth Evans 9: Folau Fakatava 10: Lincoln McClutchie 11: Mason Emerson 12: Danny Toala 13: Stacey Ili 14: Neria Fomai 15: Caleb Makene
Reserves: Kianu Kereru-Symes, Jason Long, Joel Hintz, Tom Parsons, Geoff Cridge, Brendon O'Connor, Zach Donaldson, Ollie Sapsford

Southland: 1: Joseph Walsh 2: Greg Pleasants-Tate 3: Morgan Mitchell 4: Raymond Tatafu 5: Mike McKee 6: Brayden Mitchell 7: Matthew James 8: Bill Fukofuka 9: Luke Crowley 10: Marty McKenzie 11: Lausii Taliauli 12: Raymond Nu’u 13: Isaac Te Tamaki 14: Lewis Ormond 15: Josh Moorby
Reserves: Thomas Flynn, Shaun Stodart, Howard Sililoto, Charles Alaimalo, Viliami Tosi, Jay Renton, Taylor Mitchell, Moses Faletolu 

Counties Manukau v Tasman

Friday 6 September, 7.45pm, Pukekohe. TICKETS
Played: 10 (2009-18)
Won: Counties Manukau 5, Tasman 5
Last match: Tasman 21 Counties Manukau 19 at Nelson 23/9/2018
Referee: Mike Winter

Tasman Mako have been flying high in 2019 but face a tough challenge against a Counties Manukau side that has pushed everyone they have come up against this season.

TEAMS:
Counties Manukau:
 1: Sean Bagshaw 2: Joseph Royal 3: Tim Metcher 4: Mickey Wooliams 5: Daymon Leasuasu 6: Samuel Slade 7: Sam Henwood 8: Dan Hyatt 9: Jonathan Taumateine 10: Riley Hohepa 11: Kalione Hala 12: Orbyn Leger 13: Nikolai Foliaki 14: Kirisi Kuridrani 15: Andrew Kellaway
RESERVES: Donald Maka, Mark Royal, Conan O’Donnell, Viliame Rarasea, Sikeli Nabou, Malgene Ilaua, Cardiff Vaega, Liam Daniela

Tasman: 1: Tim Perry 2: Andrew Makalio 3: Isaac Salmon 4: Quinten Strange 5: Pari Pari Parkinson 6: Ethan Blackadder 7: Sione Talitui (Havili) 8: Jordan Taufua 9: Finlay Christie 10: Mitchell Hunt 11: Leicester Faingaanuku 12: Alex Nankivell 13: Levi Aumua 14: William Jordan 15: David Havili
RESERVES: Samiuela Moli, Wyatt Crockett, Samuel Matenga, Shannon Frizell, Jacob Norris, Uchida Keisuke, Timothy O’Malley, Lotima Faingaanuku

North Harbour v Waikato

Saturday 7 September, 5.05pm, Albany. TICKETS.
Played: 37 (1985-2018)
Won: North Harbour 12, Waikato 23, drawn 2.
Last match: North Harbour 29 Waikato 28 at Hamilton 25/8/2018
Referee: James Doleman

Waikato drew with defending champions Auckland last week and will be hoping they can go one better against the men from across the bridge when they take on North Harbour at Albany Stadium.

TEAMS:
North Harbour:
 1: Karl Tu’inukuafe 2: James Parsons 3: Sione Mafileo 4: Gerard Cowley-Tuioti 5: Jacob Pierce 6: E. Roots 7: Dillon Hunt 8: Murphy Taramai 9: Bryn Hall 10: Matt McGahan 11: Mark Telea 12: H. Groundwater 13: A. Tikoirotuma 14: Matt Duffie 15: Shaun Stevenson
Reserves: L. Tolai, L. Li, A. Woonton, B. Nee-Nee, L. Inisi, L. Gjaltema, J. Little, T. Aoake

Waikato: 1: Olliver Norris 2: Samisoni Taukei'aho 3: Sefo Kautai 4: Apisai Naikatini 5: James Tucker 6: Samipeni Finau 7: Mitchell Jacobson 8: Murray Iti 9: Jack Stratton 10: Fletcher Smith 11: Bailyn Sullivan 12: Dwayne Sweeney 13: Quinn Tupaea 14 Declan O'Donnell 15: Rivez Reihana
Reserves: Sam Cooper, Hetet Haereiti, Josh Iosefa-Scott, Tim Bond, Carlos Price, Louis Rogers, Matthew Landsdown

Bay of Plenty v Wellington
Saturday 7 September, 7.35pm, Rotorua. TICKETS.

Played: 40 (1912-2017)
Won: Bay of Plenty 5, Wellington 33, drawn 2.
Last match: Wellington 59 Bay of Plenty 45 at Wellington 27/10/2017
Referee: Tim Griffiths

It’s incredible to think that the Steamers have only registered five wins against the Lions since their first encounter in 1912. Despite plying their trade in the Championship, don’t be surprised to see Bay of Plenty knock over the Lions on their home track and make it a sixth win over the men from the capital.

TEAMS:

BOP: 1: Aidan Ross 2: Nathan Vella 3: Ross Geldenhuys 4: Aaron Carroll 5: Baden Wardlaw 6 Hugh Blake 7: Mitchell Karpik 8: Ajay Lafaele-Mua 9: Richard Judd 10 Caleb Trask 11 Fa’asiu Fuatai 12 Dan Hollinshead 13: Joe Webber 14: Emoni Narawa 15: Chase Tiatia
Reserves: Kurt Eklund, Tevita Mafileo, Jeff Thwaites, Hoani Matenga, Abraham Papali’I, Leroy Carter, Cole Forbes, Matt Skipwith-Garland

Wellington: 1: Xavier Numia 2: Asafo Aumua 3: Alex Fidow 4: Alex Furno 5: James Blackwell 6: Mateaki Kafatolu 7: Du’Plessis Kirifi 8: Teariki Ben-Nicholas 9: Connor Collins 10: Jackson Garden-Bachop 11: Ben Lam 12: Peter Umaga-Jensen 13: Billy Proctor 14: Wes Goosen 15: Trent Renata
Reserves: James O'Reilly, Kaliopasi Uluilakepa, Sef Fa'agase, Naitoa Ah Kuoi, Galu Taufale, Kemara Hauiti-Parapara, Thomas Umaga-Jensen, Pepesana Patafilo

Auckland v Canterbury
Sunday 8 September, 2.05pm, Auckland. TICKETS

Played: 102 (1883-2018)
Won: Auckland 49, Canterbury 48, drawn 5.
Last match: Auckland 40 Canterbury 33 at Auckland 27/10/2018
Referee: Nick Hogan

Canterbury sit at the foot of the Premiership ladder and need a win over last year’s champions on their home track to keep in the playoff race. This is set to be a cracker.

TEAMS:
Auckland:
1: Alex Hodgman 2: Leni Apisai 3: Marcel Renata 4: Peter-Chanal Tagaloa 5: Jack Whetton 6: Hoskins Sotutu 7: Blake Gibson 8: Akira Ioane 9: Jonathan Ruru 10: Harry Plummer 11: Salesi Rayasi 12: TJ Faiane 13: Tumua Manu 14: Caleb Clarke 15: Kurt Heatherley
Reserves: Robbie Abel, Jarred Adams, Taniela Koroi, Jamie Lane, Adrian Choat, Danny Tusitala, Dan Kirkpatrick, Taniela Tele’a

Canterbury: 1: Daniel Lienert-Brown 2: Brodie McAlister 3: Oli Jager 4: Luke Romano 5: Mitchell Dunshea 6: Reed Prinsep 7: Billy Harmon 8: Luke Whitelock 9: Mitchell Drummond 10: Brett Cameron 11: Ngane Punivai 12: Tim Bateman 13: Braydon Ennor 14: Dallas McLeod 15: Josh McKay
Reserves: Seb Siataga, Harrison Allan, Siate Tokolahi, Cullen Grace, Tom Christie, Ere Enari, Fergus Burke, Inga Finau


Otago v Taranaki (Ranfurly Shield)

Sunday 8 September, 4.35pm, Dunedin. TICKETS.

Played: 58 (1896-2015)
Won: Otago 30, Taranaki 26, drawn 2.
Last match: Otago 34 Taranaki 27 at New Plymouth 29/8/2015
Referee: Nick Briant

These two sides haven’t met since 2015 and what a way to break the drought with the Ranfurly Shield on the line. Taranaki last lifted the ‘log o wood’ in 2017 and will like their chances of securing another title reign.

TEAMS:
Otago:
 1: Chris Gawler 2: Ricky Riccitelli 3: Donald Brighouse 4: Jesse Parete 5: Mitch Brown 6: Heiden Bedwell - Curtis 7: Lachlan Boshier 8: Pita-Gus Sowakula 9: Te Toiroa Tahuriorangi 10: Stephen Perofeta 11: Sean Wainui 12: Daniel Waite 13: Teihorangi Walden 14: Waisake Naholo 15: Jayson Potroz
Reserves: Bradley Slater, Jared Proffit, Kyle Stewart, Tom Florence, Kaylum Boshier, Milo-Harris Lisati, Matthew McKenzie, Jackson Ormond

Taranaki: TBC