Menu mitre10cup.co.nz

News

Round Two: Preview and Team Lists

Getty Images

Wednesday, August 14, 2019    allblacks.com    Getty Images

Check out all of the key information and team lists for round one and click HERE for all results:

Northland v Auckland
Thursday 15 August, 7.35pm, Northland Events Centre, Whangarei. TICKETS.
Played: 118 (1922-2018)
Won: Northland 32, Auckland 81, drawn 5
Last match: Auckland 28, Northland 12 at Whangarei (26 October 2018)
Referee: Mike Fraser

Blues franchise partners Northland and Auckland turn into Mitre 10 Cup foes for a crossover clash in Whangarei.

TEAMS
Northland:
1: Isileli Tu'ungafasi 2: Jordan Olsen 3: Corey Te Whata-Colley 4: Temo Mayanavanua 5: Josh Goodhue 6: Sam McNamara 7: Matt Matich 8: Jaycob Matiu 9: Sam Nock 10: Dan Hawkins 11: Pisi Leilua 12: Matt Johnson 13: Scott Gregory 14: Jordan Hyland 15: Jack Debrczeni
RESERVES: Paddy Jo Atkins, Ross Wright, Jack Straker, Sam Caird, Jarod Byrnes, Will Grant, Blake Hohaia, Renata Roberts-Te Nana

Auckland: 1: Alex Hodgman 2: Leni Apisai 3: Marcel Renata 4: Jamie Lane 5: Jack Whetton 6: Waimana Riedlinger-Kapa 7: Blake Gibson 8: Hoskins Sotutu 9: Jonathan Ruru 10: Harry Plummer 11: Caleb Clarke 12: TJ Faiane 13: Tanielu Tele’a 14: AJ Lam 15: Salesi Rayasi
RESERVES: Michael Lea, Ezekiel Lindenmuth, Marco Fepulea’i, Peter-Chanel Tagaloa, Dalton Papalii, Danny Tusitala, D’Angelo Leuila, Kurt Heatherley

North Harbour v Counties Manukau
Friday 16 August, 5.45pm, QBE Stadium, Albany. TICKETS.
Played: 33 (1985-2018)
Won: North Harbour 18, Counties Manukau, drawn 2.
Last match: North Harbour 36 Counties Manukau 26 at Albany (6 October 2018)
Referee: Ben O’Keeffe

After drawing with Auckland at Eden Park last week, North Harbour will be looking to bag their first win of 2019 in front of their home fans against Counties Manukau on Friday evening.

TEAMS
North Harbour: 1: Karl Tu’inukuafe 2: Luteru Tolai 3: Sione Mafileo 4: Gerard Cowley-Tuioti 5: Ben Nee-Nee 6: Ethan Roots 7: Dillon Hunt 8: Murphy Taramai 9: Bryn Hall 10: Jared Page 11: Mark Telea 12: Harrison Groundwater 13: Asaeli Tikoirotuma 14: Matt Duffie 15: Shaun Stevenson
RESERVES: David Meki, Nic Mayhew, Luatangi Li, Jacob Pierce, Lotu Inisi, Brad McNaughton, Matt McGahan, James Little

Counties Manukau: 1: Conan O’Donnell 2: Joseph Royal 3: Tim Metcher 4: Mickey Woolliams 5: Daymon Leasuasu 6: Samuel Slade 7: Sam Henwood 8: Malgene Ilaua 9: Jonathan Taumateine 10: Riley Hohepa 11: Kalione Hala 12: Cardiff Vaega 13: Nathaniel Apa 14: Kirisi Kuridrani 15: Andrew Kellaway
RESERVES: Donald Maka, Sean Bagshaw, Suetena Asomua, Johnathan Kawau, Dan Hyatt, Liam Daniela, Nikolai Foliaki, Liam Fitzsimons

Hawke’s Bay v Wellington
Friday 16 August, 7.45pm, McLean Park. Napier. TICKETS.
Played: 100 (1885-2017)
Won: Hawke’s Bay 32, Wellington 62, drawn 6.
Last match: Wellington 40 Hawke’s Bay 27 at Wellington (6 September 2017)
Referee: Frank Murphy

Wellington will be looking to bounce back from their heavy loss to Tasman last week but won’t find it easy against a tough Magpies outfit in Napier.

TEAMS:
Hawke’s Bay: 1: Pouri Rakete-Stones 2: Ash Dixon 3 Joel Hintz 4: Geoff Cridge 5: TomParsons 6: Devan Flanders 7 Brendon O'Connor 8: Gareth Evans 9: Folau Fakatava 10: Lincoln McClutchie 11: Mason Emerson 12 Danny Toala 13: Stacey Ili 14: Ollie Sapsford 15: Caleb Makene
RESERVES: Kianu Kereru-Symes, Ben May, Namatahi Waa, Isaia Walker-Leawere, Josh Kaifa/Solomone Funaki, Zach Donaldson, Timo Vaiusu, Neria Fomai

Wellington: 1: Xavier Numia 2: Asafo Aumua 3: Alex Fidow 4: Josh Furno 5: James Blackwell 6: Mateaki Kafatolu 7: Du’Plessis Kirifi 8: Teariki Ben-Nicholas 9: Kemara Hauiti-Parapara 10: Jackson Garden-Bachop 11: Pepesana Patafilo 12: Peter Umaga-Jensen 13: Vince Aso 14: Wes Goosen 15: Billy Proctor
RESERVES: James O’Reilly, Morgan Poi, Sef Fa’agase, Galu Taufale, Luke Tau’alupe, Connor Collins, Thomas Umaga-Jensen, Trent Renata

Manawatu v Taranaki
Saturday 17 August, 2.05pm, Central Energy Trust Arena, Palmerston North. TICKETS.
Played: 90 (1890-2018)
Wins: Manawatu 24, Taranaki 59, drawn 7.
Last match: Taranaki 41, Manawatu 21 at New Plymouth (24 August 2018)
Referee: Dan Jones

The Turbos will need to shut down Taranaki’s dangerous outside backs if they are to record their first win of 2019 on Saturday.

TEAMS:
Manawatu:
1: Fraser Armstrong 2: Nick Grogan 3: Samuela Tawake 4: Liam Mitchell 5: Fraser Stone 6: Nick Crosswell 7: Johnny Galloway 8: Brayden Iose 9: Jamie Booth 10: Otere Black 11: Adam Boult 12: Hamish Northcott 13: Robert Thompson 14: Ben Werthmuller 15: Sam Malcolm
Reserves: Sam Stewart, Sione Fa’alelei, Paulo Leleisuao, Tom Hughes, Sione Tuipulotu, Griffin Culver, James Tofa, Josiah Maraku

Taranaki:
1: Reuben O’Neill 2: Ricky Riccitelli 3: Donald Brighouse 4: Jesse Parete 5: Mitch Brown 6: Heiden Bedwell-Curtis 7: Lachlan Boshier 8: Pita-Gus Sowakula 9: Te Toiroa Tahuriorangi 10: Daniel Waite 11: Kini Naholo 12: Teihorangi Walden 13: Sean Wainui 14: Jackson Ormond 15: Jayson Potroz
Reserves: Scott Mellow, Chris Gawler, Kyle Stewart, Tupou Vaa’I, Kaylum Boshier, Lisati Milo-Harris, Regan Verney, Brayton Northcott-Hill
Otago v Southland (Ranfurly Shield)
Saturday 17 August, 4.35pm, Forsyth Barr Stadium. TICKETS.
Played: 242 (1887-2018)
Wins: Otago 150, Southland 82 wins, drawn 10.
Last match: Otago 43 Southland 24 at Invercargill (15 September 2018)
Referee: Paul Williams

New Zealand’s most frequently played inter-provincial match, and the 15th Ranfurly Shield challenge between these two teams. NOTE: This game is live on Sky Sport 9.

Otago: 
15: Taylor Haugh, 14: Henry Purdy, 13: Aleki Morris-Lome, 12: Sio Tomkinson, 11: Jona Nareki, 10: Vilimoni Koroi, 9: Kayne Hammington, 8: Dylan Nel, 7: Slade McDowall, 6: James Lentjes (captain), 5: Josh Dickson, 4: Joe Latta,  3: Hisa Sasagi, 2: Sekonaia Pole, 1: Aki Seiuli
Reserves: Nic Souchon, Jonah Aoina, Giorgio Bower, Adam Thomson, Sione Misiloi, Rowan Gouws, Matt Whaanga, Michael Collins.

Southland: 1: Ethan De Groot 2: Flynn Thomas 3: Morgan Micthell 4: Raymond Tatafu 5: Mike McKee 6: Charles Alaimalo 7: Phil Halder 8: Bill Fukofuka 9: Logan Crowley 10: Marty McKenzie 11: Lausii Taliauli 12: Raymond Nu’u 13: Moses Faletolu 14: Isaac Te Tamaki 15: Josh Moorby
RESERVES: Greg Pleasants-Tate, Joseph Walsh, Christopher Apoua, Ben Fotheringham, Matthew James, Nicolas Costa-Lindow, Scott Eade, Lewis Ormond

Canterbury v Tasman
Sunday 18 August, 2.05pm, Orangetheory Stadium, Christchurch. TICKETS.
Played: 17 (2007-18)
Wins: Canterbury 12, Tasman 5
Last match: Canterbury 21 Tasman 16 at Nelson (19 October 2018)
Referee: Nick Briant

This could well be the match of the round. Canterbury will be desperate to avoid back-to-back losses but strike a Tasman side who are being touted as potential competition winners after thumping Wellington in round one.

TEAMS
Canterbury:
 1: Harrison Allan 2: Brodie McAlister 3: Siate Tokolahi 4: Luke Romano 5: Reed Prinsep 6: Whetukamokamo Douglas 7: Billy Harmon 8: Luke Whitelock 9: Mitchell Drummond 10: Brett Cameron 11: Sam Gilbert 12: Rameka Poihipi 13: Tim Bateman 14: Ngane Punivai 15: Josh McKay
RESERVES: Seb Siataga, Daniel Lienert-Brown, Michael Alaalatoa, Will Tucker, Tom Christie, Ere Enari, Fergus Burke, Inga Finau

Tasman:
David Havili (captain), Will Jordan, Levi Aumua, Alex Nankivell, Leicester Fainga'anuku, Mitchell Hunt, Finlay Christie, Jordan Taufua, Sione Havili, Ethan Blackadder, Shannon Frizell, Quinten Strange, Tyrel Lomax, Andrew Makalio, Ryan Coxon. 
Reserves: Hugh Roach, Sam Prattley, Isaac Salmon, Pari Pari Parkinson, Liam Squire, Declan Smith,Tim O'Malley, Fainga'anuku.

Bay of Plenty v Waikato

Sunday 18 August, 4.35pm, Rotorua International Stadium, Rotorua. TICKETS.
Played: 83 (1921-2018)
Wins: Bay of Plenty 26, Waikato 53, drawn 4.
Last match: Waikato 54, Bay of Plenty 21 at Rotorua (21 September 2018)
Referee: Dan Waenga

Chiefs bragging rights will be on the line when Bay of Plenty host Waikato at Rotorua International Stadium.

TEAMS
Bay of Plenty:
 
1: Aidan Ross 2: Nathan Harris 3: Ross Geldenhuys 4: Aaron Carroll 5: Alex Ainley 6: Hugh Blake 7: Mitchell Karpik 8: Hoani Matenga 9: Richard Judd 10: Dan Hollinshead 11: Fa'asiu Fuatai 12: Mathew Skipwith-Garland 13: Joe Webber 14: Joseva Ravouvou 15: Chase Tiatia
Reserves: Nathan Vella, Tom McHugh, Jeff Thwaites, Baden Wardlaw, Ajay Lafaele-Mua, Luke Campbell, Jason Robertson, Emoni Narawa

Waikato: 
1. Ayden Johnstone 2. Samisoni Taukei’aho 3. Josh Iosefa-Scott 4. Tim Bond 5. James Thompson 6. Hamilton Burr 7. Mitch Jacobson 8. Murray Iti 9. Jack Stratton 10. Fletcher Smith 11. Valynce Te Whare 12. Dwayne Sweeney 13. Quinn Tupaea 14. Bailyn Sullivan 15. Rivez Reihana
Reserves: Sam Cooper, Ollie Norris, Sefo Kautai Antonio Shalfoon, Simon Parker, Raniera Takarangi, Louis Rogers, Newton Trudreu