Menu mitre10cup.co.nz

Fixtures & Results

2005 NPC - Div1 Finals

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Canterbury v Otago
14 Oct Canterbury v Otago AMI Stadium, Christchurch 7:35 PM 22-37
Auckland v North Harbour
15 Oct Auckland v North Harbour Eden Park, Auckland 7:35 PM 38-24
Final
22 Oct Final - Auckland v Otago Eden Park, Auckland 7:35 PM 39-11


2005 NPC - Div1

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Round 1
12 Aug Waikato v Taranaki FMG Stadium Waikato, Hamilton 7:35 PM 30-6
13 Aug Southland v Canterbury Invercargill 2:00 PM 16-42
13 Aug Northland v Wellington Whangarei 4:00 PM 27-43
13 Aug North Harbour v Auckland QBE Stadium, North Harbour 6:05 PM 10-27
14 Aug Otago v BOP Dunedin 2:35 PM 29-6
Round 2
19 Aug Wellington v North Harbour Westpac Stadium, Wellington 7:35 PM 16-29
20 Aug Canterbury(RS) v BOP AMI Stadium, Christchurch 2:35 PM 40-13
20 Aug Taranaki v Northland Yarrow Stadium, Taranaki 5:00 PM 32-8
20 Aug Otago v Auckland Dunedin 7:35 PM 16-31
21 Aug Southland v Waikato Invercargill 2:35 PM 12-14
Round 3
26 Aug Wellington v Otago Westpac Stadium, Wellington 7:35 PM 10-26
27 Aug Northland v Waikato Whangarei 2:35 PM 7-38
27 Aug North Harbour v Canterbury QBE Stadium, North Harbour 4:35 PM 23-23
28 Aug BOP v Taranaki Bay Park Stadium, Mt Maunganui 12:30 PM 18-17
28 Aug Auckland v Southland Eden Park, Auckland 2:35 PM 38-37
Round 4
02 Sep Waikato v Wellington FMG Stadium Waikato, Hamilton 7:35 PM 17-41
03 Sep Canterbury(RS) v Taranaki AMI Stadium, Christchurch 2:35 PM 13-11
03 Sep Southland v Otago Invercargill 4:35 PM 28-22
04 Sep North Harbour v Northland QBE Stadium, North Harbour 12:30 PM 56-17
04 Sep BOP v Auckland Bay Park Stadium, Mt Maunganui 2:35 PM 30-41
Round 5
09 Sep Otago v North Harbour Dunedin 7:35 PM 21-13
10 Sep Wellington v BOP Westpac Stadium, Wellington 2:35 PM 38-32
10 Sep Northland v Canterbury Whangarei 5:30 PM 10-32
10 Sep Auckland v Waikato Eden Park, Auckland 7:35 PM 40-30
11 Sep Taranaki v Southland Yarrow Stadium, Taranaki 2:35 PM 28-33
Round 6
16 Sep BOP v North Harbour Rotorua International Stadium 7:35 PM 8-41
17 Sep Taranaki v Auckland Yarrow Stadium, Taranaki 2:35 PM 40-19
17 Sep Wellington v Southland Westpac Stadium, Wellington 5:30 PM 53-12
17 Sep Canterbury(RS) v Waikato AMI Stadium, Christchurch 7:35 PM 23-15
18 Sep Northland v Otago Whangarei 2:35 PM 3-41
Round 7
23 Sep Canterbury(RS) v Wellington AMI Stadium, Christchurch 7:35 PM 15-14
24 Sep Auckland v Northland Eden Park, Auckland 2:35 PM 53-7
24 Sep Otago v Taranaki Dunedin 5:30 PM 26-10
24 Sep Southland v BOP Invercargill 7:35 PM 19-13
25 Sep North Harbour v Waikato QBE Stadium, North Harbour 2:35 PM 40-21
Round 8
30 Sep Auckland v Wellington Eden Park, Auckland 7:35 PM 29-22
01 Oct Otago v Canterbury Dunedin 2:35 PM 24-19
01 Oct Waikato v BOP FMG Stadium Waikato, Hamilton 5:30 PM 13-17
01 Oct North Harbour v Taranaki QBE Stadium, North Harbour 7:35 PM 37-3
02 Oct Northland v Southland Whangarei 2:35 PM 15-21
Round 9
07 Oct Taranaki v Wellington Yarrow Stadium, Taranaki 7:35 PM 17-31
08 Oct Waikato v Otago FMG Stadium Waikato, Hamilton 2:35 PM 25-13
08 Oct BOP v Northland Bay Park Stadium, Mt Maunganui 5:30 PM 51-3
08 Oct Canterbury(RS) v Auckland AMI Stadium, Christchurch 7:35 PM 27-12
09 Oct Southland v North Harbour Invercargill 2:35 PM 22-31


2005 NPC - Div1B

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Round 1
12 Aug Waikato B v Taranaki B 0-17
13 Aug Nth Harbour B v Auckland B QBE Stadium, North Harbour 30-12
13 Aug Northland B v Wellington B Whangarei 20-38
14 Aug Otago B v BOP B Dunedin 44-15
14 Aug Southland B v Canterbury B Invercargill 15-13
Round 2
19 Aug Wellington v North Harbour B Westpac Stadium, Wellington 18-33
20 Aug Taranaki B v Northland B 56-22
20 Aug Canterbury v BOP B AMI Stadium, Christchurch 24-53
20 Aug Otago v Auckland B Dunedin 26-17
21 Aug Southland v Waikato B Invercargill 27-21
Round 3
26 Aug Wellington B v Otago B 15-20
27 Aug North Harbour v Canterbury B QBE Stadium, North Harbour 48-12
27 Aug Northland v Waikato B Whangarei 32-33
28 Aug Auckland v Southland B Eden Park, Auckland 62-14
28 Aug BOP v Taranaki B Bay Park Stadium, Mt Maunganui 32-15
Round 4
02 Sep Waikato v Wellington B FMG Stadium Waikato, Hamilton 19-16
03 Sep Canterbury(RS) v Taranaki B AMI Stadium, Christchurch 55-6
03 Sep Southland v Otago B Invercargill 41-7
04 Sep BOP v Auckland B Bay Park Stadium, Mt Maunganui 43-34
04 Sep North Harbour v Northland B QBE Stadium, North Harbour 42-7
Round 5
09 Sep Otago v North Harbour B Dunedin 25-22
10 Sep Auckland v Waikato B Eden Park, Auckland 24-0
10 Sep Northland v Canterbury B Whangarei 13-40
10 Sep Wellington v BOP B Westpac Stadium, Wellington 32-30
11 Sep Taranaki v Southland B Yarrow Stadium, Taranaki 24-25
Round 6
16 Sep BOP v North Harbour B Rotorua International Stadium 10-31
17 Sep Canterbury v Waikato B AMI Stadium, Christchurch 10-22
17 Sep Taranaki v Auckland B Yarrow Stadium, Taranaki 28-49
17 Sep Wellington v Southland B Westpac Stadium, Wellington 10-11
18 Sep Northland v Otago B Whangarei 0-39
Round 7
23 Sep Canterbury v Wellington B AMI Stadium, Christchurch 27-13
24 Sep Auckland v Northland B Eden Park, Auckland 44-13
24 Sep Otago v Taranaki B Dunedin 11-10
24 Sep Southland v BOP B Invercargill 44-28
25 Sep North Harbour v Waikato B QBE Stadium, North Harbour 41-10
Round 8
30 Sep Auckland v Wellington B Eden Park, Auckland 28-30
01 Oct Otago v Canterbury B Dunedin 20-13
01 Oct North Harbour v Taranaki B QBE Stadium, North Harbour 22-23
01 Oct Waikato v BOP B FMG Stadium Waikato, Hamilton 50-7
02 Oct Northland v Southland B Whangarei 19-38
Round 9
07 Oct Taranaki v Wellington B Yarrow Stadium, Taranaki 17-23
08 Oct BOP v Northland B Bay Park Stadium, Mt Maunganui 10-19
08 Oct Canterbury v Auckland B AMI Stadium, Christchurch 9-39
08 Oct Waikato v Otago B FMG Stadium Waikato, Hamilton 18-31
09 Oct Southland v North Harbour B Invercargill 29-17


2005 NPC - Div2 Finals

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Hawkes Bay v North Otago
15 Oct Hawke's Bay v North Otago McLean Park, Napier 5:30 PM 15-11
Counties Manukau v Nelson Bays
16 Oct Counties Manukau v Nelson Bays Growers Stadium, Pukekohe 2:35 PM 37-39
Final
22 Oct Hawke's Bay v Nelson Bays - Final McLean Park, Napier 2:35 PM 32-17


2005 NPC - Div2

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Round 1
13 Aug Marlborough BYE 0-0
13 Aug Wanganui v Manawatu Wanganui 2:30 PM 6-17
13 Aug Counties v Poverty Bay Growers Stadium, Pukekohe 2:30 PM 67-24
13 Aug N Otago v East Coast Oamaru 2:30 PM 69-13
13 Aug Hawke's Bay v Nelson Bays McLean Park, Napier 2:30 PM 42-25
Round 2
20 Aug East Coast BYE 0-0
20 Aug Poverty Bay v Wanganui Gisborne 2:30 PM 22-14
20 Aug Nelson Bays v Manawatu Trafalgar Park, Nelson 2:30 PM 24-9
20 Aug N Otago v Marlborough Oamaru 2:30 PM 27-28
20 Aug Counties v Hawke's Bay Growers Stadium, Pukekohe 2:30 PM 31-40
Round 3
27 Aug Wanganui BYE 0-0
27 Aug Nelson Bays v N Otago Trafalgar Park, Nelson 2:30 PM 49-19
27 Aug East Coast v Counties Ruatoria 2:30 PM 6-53
27 Aug Marlborough v Poverty Bay Lansdowne Park, Blenheim 2:30 PM 38-11
27 Aug Manawatu v Hawke's Bay Palmerston North 2:30 PM 10-45
Round 4
03 Sep Poverty Bay BYE 0-0
03 Sep Wanganui v Counties Wanganui 2:30 PM 6-27
03 Sep Marlborough v Nelson Bays Lansdowne Park, Blenheim 2:30 PM 18-25
03 Sep Manawatu v N Otago Palmerston North 2:30 PM 27-47
03 Sep Hawke's Bay v East Coast McLean Park, Napier 2:30 PM 79-0
Round 5
10 Sep Nelson Bays BYE 0-0
10 Sep East Coast v Wanganui Ruatoria 2:00 PM 14-34
10 Sep Hawke's Bay v Marlborough McLean Park, Napier 2:30 PM 32-10
10 Sep Counties v N Otago Growers Stadium, Pukekohe 2:30 PM 41-36
10 Sep Poverty Bay v Manawatu Gisborne 2:30 PM 23-22
Round 6
17 Sep Manawatu BYE 0-0
17 Sep Nelson Bays v Counties Trafalgar Park, Nelson 2:30 PM 33-42
17 Sep East Coast v Poverty Bay Ruatoria 2:30 PM 5-26
17 Sep N Otago v Hawke's Bay Oamaru 2:30 PM 6-29
17 Sep Marlborough v Wanganui Lansdowne Park, Blenheim 5:30 PM 28-26
Round 7
24 Sep Counties BYE 0-0
24 Sep Wanganui v N Otago Wanganui 2:30 PM 28-31
24 Sep Poverty Bay v Hawke's Bay Gisborne 2:30 PM 20-52
24 Sep Nelson Bays v East Coast Trafalgar Park, Nelson 2:30 PM 68-13
24 Sep Manawatu v Marlborough Palmerston North 2:30 PM 24-14
Round 8
01 Oct North Otago BYE 0-0
01 Oct Poverty Bay v Nelson Bays Gisborne 2:30 PM 22-50
01 Oct East Coast v Manawatu Ruatoria 2:30 PM 7-36
01 Oct Counties v Marlborough Growers Stadium, Pukekohe 2:30 PM 25-7
01 Oct Hawke's Bay v Wanganui McLean Park, Napier 2:30 PM 43-15
Round 9
08 Oct Hawke's Bay BYE 0-0
08 Oct Wanganui v Nelson Bays Wanganui 2:30 PM 27-15
08 Oct N Otago v Poverty Bay Oamaru 2:30 PM 50-13
08 Oct Manawatu v Counties Palmerston North 2:30 PM 10-34
08 Oct Marlborough v East Coast Lansdowne Park, Blenheim 5:30 PM 58-13
15 Oct Semi Final 1 TBA 5:30 PM 0-0
16 Oct Semi Final 2 TBA 2:35 PM 0-0
22 Oct Final TBA 2:35 PM 0-0


2005 NPC - Div3 Finals

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Div 3 finals
08 Oct Wai.Bush v Buller Masterton 2:30 PM 20-14
08 Oct Hor.Kapiti v King Country Levin 2:30 PM 42-5
15 Oct Final - Wai.Bush v Hor. Kapiti Masterton 2:35 PM 28-23


2005 NPC - Div3

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Round 1
20 Aug Buller v WairarapaB Westport 2:30 PM 29-24
20 Aug S Canterbury v West Coast Timaru 2:30 PM 34-8
20 Aug M Canterbury v Thames Valley Ashburton 2:30 PM 30-16
20 Aug Horowhenua v King Country Levin 2:30 PM 23-21
Round 2
27 Aug Thames Valley v Buller Paeroa 2:00 PM 12-29
27 Aug King Country v S Canterbury Taupo 2:30 PM 22-19
27 Aug WairarapaB v Horowhenua Masterton 2:30 PM 50-3
27 Aug West Coast v M Canterbury Greymouth 2:30 PM 10-14
Round 3
03 Sep Horowhenua v Thames Valley Waikanae 2:00 PM 40-10
03 Sep Buller v West Coast Westport 2:30 PM 24-12
03 Sep S Canterbury v M Canterbury Timaru 2:30 PM 21-12
03 Sep King Country v WairarapaB Te Kuiti 2:30 PM 26-29
17 Sep WairarapaB v Thames Valley 2:30 PM 0-0
17 Sep Horowhenua v M Canterbury 2:30 PM 0-0
17 Sep S Canterbury v Buller 2:30 PM 0-0
Round 4
10 Sep Thames Valley v King Country Te Aroha 2:00 PM 17-19
10 Sep WairarapaB v S Canterbury Masterton 2:30 PM 41-3
10 Sep M Canterbury v Buller Ashburton 2:30 PM 20-22
10 Sep West Coast v Horowhenua Greymouth 2:30 PM 14-37
Round 5
17 Sep King Country v West Coast Taumarunui 2:30 PM 64-5
17 Sep WairarapaB v Thames Valley Masterton 2:30 PM 38-11
17 Sep Horowhenua v M Canterbury Levin 2:30 PM 20-16
17 Sep S Canterbury v Buller Timaru 2:30 PM 3-36
Round 6
24 Sep M Canterbury v King Country Ashburton 2:30 PM 6-24
24 Sep S Canterbury v Thames Valley Timaru 2:30 PM 11-40
24 Sep West Coast v WairarapaB Greymouth 2:30 PM 12-39
24 Sep Buller v Horowhenua Westport 2:30 PM 5-34
Round 7
01 Oct Thames Valley v West Coast Thames 2:00 PM 25-18
01 Oct WairarapaB v M Canterbury Masterton 2:30 PM 36-10
01 Oct Horowhenua v S Canterbury Levin 2:30 PM 32-7
01 Oct King Country v Buller Taupo 2:30 PM 44-8
08 Oct Wairarapa Bush v Buller Masterton 2:35 PM 20-14
08 Oct Horowhenua-Kapiti v King Country Levin 2:35 PM 42-5
15 Oct Final TBA 2:35 PM 0-0